Grzegorz Lato

Grzegorz Lato to bezdyskusyjnie najbardziej znany piłkarz Stali Mielec, w której barwach występował w latach 1962-1980, czyli całość gry w polskich klubach piłkarskich. W meczach dla Stali zdobył 112 bramek w 295 meczach oraz dodatkowo 45 goli dla Reprezentacji Polski (w 100 oficjalnych meczach). W latach 1980 – 1984 grał w profesjonalnych klubach zagranicznych (w Belgii i Meksyku).

W latach 1984-1991 występował w amatorskim klubie piłkarskim Polonia Hamilton (zaczynając grę w „Polonii” miał już 34 lata!)

KARIERA TRENERSKA

Grzegorz Lato karierę trenerską na dobre rozpoczął po powrocie z emigracji w… Stali Mielec, której trenerem był w latach 1991-93, prowadząc zespół do dobrych występów, których ukoronowaniem było zajęcie 6 miejsca w I lidze. W 1993 roku przeszedł do Olimpii Poznań z którą nie odniósł jednak sukcesów W kolejnych latach nie odnosił szczególnych sukcesów trenerskich.

W kolejnych latach jego uwaga skupiła się na karierze politycznej i społecznej.

GRZEGORZ LATO JAKO POLITYK

Po zakończeniu kariery trenerskiej (ostatni raz na ławce siedział w 1999 roku prowadząc Widzew Łódź) kandydował z powodzeniem do senatu. W trakcie kadencji 2001–2005 zasiadał w Senacie z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej W Senacie udzielał się w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą a także w Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. W wyborach prezydenckich roku 2005 był jednym z członków komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza. W kolejnych latach nie odnosił sukcesów na płaszczyźnie politycznej – niepowodzeniem zakończyły się jego ubiegania o mandat Parlamentu Europejskiego oraz elekcję do Sejmu.

Walne zgromadzenie PZPN  30 października 2008 wybrało Grzegorza Lato na funkcję prezesa zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. W trakcie tajnego głosowania zdobył 57 głosów, a jego kontrkandydaci Zdzisław Kręcina i Zbigniew Boniek uzyskali odpowiednio 36 i 19 głosów. Kadencję zakończył 26 października 2012, nie ubiegając się o reelekcję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *